Městské divadlo ve Žďáře nad Sázavou
Na stavbě se podíleli
Přihlašovatel | PSK Group, spol. s r.o., Brno |
---|---|
Majitel | Město Žďár nad Sázavou |
Provozovatel | KULTURA ŽĎÁR, příspěvková organizace |
Hlavní architekt | Ing.arch. Vít Vencour, Atelier WIK, s.r.o., Brno |
Hlavní projektant | Ing. Michael Stern, Atelier WIK, s.r.o., Brno |
Hlavní zhotovitel | PSK Group, spol. s r.o., Brno |
Více o stavbě…
Urbanistické řešení
Původní pseudosecesní budova Národního domu pochází z roku 1901 a byla v poválečném období používána jako divadlo. Koncem 70. let uplynulého století došlo k celkové rekonstrukci, která zcela změnila vnější a částečně i vnitřní vzhled objektu. Autorem přestavby je Ing. arch. Zdeněk Skála. Významným prvkem na čelní vstupní fasádě objektu je reliéf se symbolikou múzických umění, který byl instalován v roce 1986 – autor František Kovařík. Postupem času byla v zadní části objektu za jevištěm provedena dostavba provozního výtahu pro dopravu kulis.
Navržené řešení zateplení objektu vychází důsledně z návrhu rekonstrukce objektu z konce 70. let, při použití soudobých materiálů a technologií.
Architektonické řešení
Fasády jsou řešeny v kombinaci velkoplošného zavěšeného obkladu a reliéfní omítky mezilehlých ploch. Sokl suterénní části fasád je v povrchové úpravě keramickým obkladem v obdélníkovém formátu. Stávající okenní a dveřní výplně jsou kompletně nahrazeny hliníkovými konstrukcemi s povrchem v antracitovém odstínu. Součástí realizace byla i nová konstrukce střešního pláště. Významným prvkem celého řešení je vystupující hmota, tzv. „provaziště objektu", která je zateplena minerální vatou s provětrávaným fasádním systémem, ale za použití tmavých velkoplošných desek na nosném roštu, který je skloněn pod úhlem 45 stupňů.
Dispoziční řešení
Hlavní vstup do budovy se nachází v úrovni 1.NP a je situován na severovýchodní straně. Za vstupem se nachází vstupní hala navazující na schodiště vedoucí do 2.NP, foyer po stranách hlavního sálu a šatnu. Na jednotlivé foyer dále navazují WC. Uprostřed dispozice 1.NP se nachází hlavní sál s orchestřištěm a jevištěm. Za jevištěm se nachází zadní jeviště vybavené nákladním výtahem vedoucím z 1.PP, kde je zázemí pro personál a nachází se zde prostory vybavení divadla jako sklady rekvizit, šatny, WC, sprchy, klubovny, ateliery, dílna, výměníková stanice a technická místnost. Z exteriéru je pak přístupná garáž a nákladní výtah spojující 1.PP a 1.NP. 2.NP je přístupné hlavním schodištěm v severním rohu budovy a zároveň dvojicí postranních schodišť v zázemí divadla. Nachází se zde další foyer s bufetem, galerie jako součást hlavního sálu, místnosti technického zázemí (promítací kabina apod.), úklidová místnost, kuchyňka, studio, dvě přípravny, dvě šatny, dvojice WC a sklad přístupný po kovové lávce. Do 3.NP přístupného hlavním schodištěm je situována kuřárna, dílna, rozvodna NN, dvě strojovny vzduchotechniky, akumulátorovna s předsíní a půdní prostor nad sálem. Z tohoto prostoru lze dosáhnout lávky a žebříku vedoucího k výlezu na střechu nad jevištní věží.
Konstrukční a materiálové řešení
Na objektu se vyskytují 3 povrchové úpravy komplexně zateplovacího systému EPS-F v kvalitativní třídě A za použití komplexního systému.
- Povrchová úprava s dekorační minerální omítkou Baumit Creativ. Tato úprava fasády je provedena ručně, omítkou profilovanou do oblouků ve výrazném červeném odstínu a použita pro zvýraznění hlavních ploch, jako např. hlavní vstup divadla, který je dále zvýrazněn původní zachovanou a očištěnou plastikou nad vstupem samotným. Tato část hlavního vstupu je dále na fasádě doplněna nerezovým logem ve 3D provedení.
- Povrchová úprava se samočisticí omítkou. Povrchová úprava je provedena tenkovrstvou probarvovanou omítkou světlé barvy se samočisticí schopností za deště.
- Povrchová úprava s keramickým obkladem za použití systému pro keramické obklady. Finální povrch je z keramických obkladových pásků formátu 450x120 mm, ty byly na tento rozměr přesně řezány laserovým paprskem. Použito je hladkého antracitového fasádního obkladu.
- Celkový vzhled fasády doplňuje provětrávaná fasáda s velkoformátovým keramickým obkladem světlého odstínu.
- Významným prvkem celého řešení je vystupující hmota, tzv. „provaziště objektu", která je zateplena minerální vatou taktéž provětrávaným fasádním systémem, ale za použití tmavých velkoplošných desek na nosném roštu, který je skloněn pod úhlem 45 stupňů, tak aby byly dodrženy požární předpisy a věž byla zakomponovaná do celkového vzhledu divadla.
Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?
Během realizace byl kladen důraz na provedení detailů, prolínání a návaznost povrchů, ruční práce (vytváření každého oblouku Creativní omítky ručně). Velké plochy byly obloženy obkladovými pásky, kde byl kladen důraz na přesné spáry. Stavba byla sledována širokým okolím veřejnosti a i proto byl kladen velký důraz na architektonický výraz stavby.