Rekonstrukce čistírny odpadních vod – ŽĎAS, a.s., Žďár nad Sázavou

Zobrazeno: 2309x

Více o stavbě...

  • Urbanistické řešení

    ČOV je umístěna na levém břehu řeky Sázavy, mimo obytnou zástavbu, v lokalitě, kterou limituje řeka, trať ČD č. 250 a lesní plocha ze strany přítoku odpadních vod. Na pozemku se nenachází žádné jiné inženýrské sítě než ty, které slouží pro potřeby stávající ČOV.

  • Architektonické řešení

    Rekonstrukce ČOV vyšla ze stávajícího stavu objektů, jejíž dominantu tvořily nadzemní kruhové nádrže původních biofiltrů a jednopodlažní budova provozního objektu. Nová výstavba stávající charakter příliš nenarušila. Výškově byla stavba bezpečně osazena nad hladinou známých povodňových stavů území a to tak, že koruny nádrží biologické části sahají cca 1m nad úrovní stávajícího terénu. Limitujícím a rozhodujícím faktorem pro návrh řešení bylo zachování gravitačního nátoku na ČOV a tím minimalizace provozních nákladů z pohledu spotřeby elektrické energie. Dalším podmiňujícím faktorem bylo využití stávajících příjezdů do areálu a komunikace uvnitř areálu.

  • Dispoziční řešení

    Čistírna odpadních vod je navržena jako mechanicko-biologická na oddílné kanalizaci, se systémem oběhové aktivace s nitrifikací, simultánní denitrifikací. Aktivace je nízkozatěžovaná s dlouhou dobou zdržení a aerobní stabilizací kalu. Po drobných stavebních úpravách natéká odpadní voda gravitačně do MECHANICKÉHO PŘEDČIŠTĚNÍ, které pomocí česlí odstraní z odpadní vody hrubé nečistoty a písek. Dalšími objekty, přes které odpadní voda proudí, jsou AKTIVAČNÍ NÁDRŽE o celkovém objemu 720m3 (2x360). Z aktivačních nádrží odtéká odpadní voda do DOSAZOVACÍCH NÁDRŽÍ. Dosazovací nádrže jsou dvě o rozměrech 6,0 x 6,0m. Odtok vody z dosazovacích nádrží je odběrnými žlaby s nornou stěnou proti odtoku kalu. Mezi dosazovacími a aktivačními nádržemi byla osazena podzemní ARMATURNÍ KOMORA. Tento stavební objekt slouží jako strojovna čerpadel vratného a přebytečného kalu, osazena je zde i dmychárna. Z MĚRNÉHO OBJEKTU s osazeným Parshallovým žlabem P3, s možností odběru vzorků, odtéká vyčištěná voda do toku přes vyústění do stávající kanalizace. Součástí objektu je rovněž POVODŇOVÁ ČERPACÍ STANICE, jako zabezpečení měřeného průtoku čistírnou při vyšších stavech vody v toku. Z uskladňovací nádrže kalu je zahuštěný homogenizovaný kal čerpán kalovým čerpadlem do dekantační odstředivky STROJNÍHO ODVODNĚNÍ KALU.

  • Konstrukční a materiálové řešení

    Stavba se musela potýkat s velmi složitým založením ve skalnatém podloží, ochranném pásmu železničního koridoru ČD a blízkosti potoka řeky Sázavy. Stavební materiál byl volen s ohledem na provozní náklady stavby a dobu její životnosti. Proto byly použity materiály z nerezavějící oceli, především u venkovních konstrukcí, jako jsou zábradlí, lávky, rošty, stupadla a žebříky, a dále u konstrukcí ve styku s vodou nebo v prostorách se zvýšenou vlhkostí. Jako hlavním stavebním materiál byl použit vodostavební beton C 30/37 XC4, ze kterého se zhotovili veškeré nádrže. Všechny pracovní a dilatační spáry byly řešeny jako vodotěsné s těsnícími prvky. Gravitační kanalizace byla provedena z Polypropylénového potrubí plnostěnného s hladkým vnitřním i vnějším povrchem. Tlakové úseky potrubí jsou zhotoveny z tlakového polyethylenového potrubí. Pro prostupy betonovými konstrukcemi byly do bednění osazeny trubky potřebného profilu potrubí s těsnícím plechem jako zabudované kování, které je zalícováno se stěnou konstrukce.

Významným přínosem a předností této stavby je její ekologická stránka, tedy pozitivní vliv na životní prostředí. Realizací rekonstrukce „ORGANICKÉ“ čistírny odpadních vod došlo k bezpečnému zajištění odvádění odpadních vod při dodržení veškerých limitů danými předpisy ČR.

Ing. Miroslav Štola, GREMIS, s.r.o.

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru