Pěší trasy podél barokního mostu, Žďár nad Sázavou

Zobrazeno: 2720x

Více o stavbě...

  • Urbanistické řešení

    Barokní most přes Stržský potok ve Žďáře nad Sázavou převádí obousměrně silniční dopravu (silnice I. třídy) s omezením přednosti jízdy a zároveň se zákazem vstupu pro chodce. Z tohoto důvodu bylo nutné vyřešit pěší propojení jiným přemostěním. Vzhledem ke zrušení přechodu pro chodce z důvodu jeho nevyhovujících bezpečnostních parametrů a k velké frekvenci pohybu chodců v této oblasti vyvstal impuls řešení situace. Město Žďár nad Sázavou se proto rozhodlo vybudovat nové lávky pro pěší podél barokního mostu a současně nově vybudovat chodníky s napojením na stávající včetně terénních úprav pro bezpečný pohyb chodců. K tomuto projektu Město přičlenilo i požadavek firmy Kinský Žďár na rozšíření parkoviště před zámkem v těsné blízkosti barokního mostu.

  • Architektonické řešení

    V návrhu projektu byl kladen důraz na řešení koordinace bezpečného pohybu chodců a vozidel tak, aby nedocházelo k dopravním kolizím. Tento požadavek musel být řešen s ohledem na bezprostřední blízkost historického mostu, tedy na vhodné umístění a na zvolený materiál lávek tak, aby nebyl narušen památkový ráz místa. S vybudováním lávek souviselo i vybudování nových bezbariérových pěších tras (chodníků) a jejich propojení se stávajícími v celkové délce 254,8 m včetně úpravy parkoviště, aby docházelo ke komfortnímu a bezpečnému pochybu chodců a to vše v souladu s kulturně-historickým významem tohoto území.

  • Dispoziční řešení

    Nově budované lávky a chodníky jsou koncipovány tak, aby bezpečně a komfortně převedli chodce jak po východní tak po západní straně barokního mostu a úpravou a rozšířením parkoviště se zlepšili podmínky pro parkování před zámkem. V celém řešeném prostoru byla současně provedena úprava veřejného osvětlení. Veškeré zmíněné stavební úpravy byly realizovány s ohledem na stávající vzrostlé stromy a přírodě blízkým biotopům. Proto i poloha lávek a parkoviště byla volena tak, aby došlo k minimalizaci kácení vzrostlých stromů. V rámci vegetačních úprav okolí proběhla jako kompenzační opatření i náhradní výsadba a dosadba stromů. Z důvodu zrušení stávajícího přechodu pro chodce bylo dalším nutným krokem zrealizování náhradního přechodu pro chodce a to v těsné blízkosti výjezdu z parkoviště včetně jeho osvětlení. Celý prostor a veškeré úpravy byly řešeny jako bezbariérové.

  • Konstrukční a materiálové řešení

    S ohledem na historický význam tohoto prostoru bylo důležitým úkolem pro realizaci projektu zvolit materiál pěších lávek a chodníků taky, aby nenarušily památku barokního mostu a celkový kulturně-historický ráz okolí. Nové lávky byly usazeny co nejblíže vodní hladině, aby pohledově nekonkurovaly baroknímu mostu. Konstrukce lávek je provedena z dřevěných lepených lamelových nosníků s ocelovými příčníky, podlaha z dubového dřeva a lávky jsou doplněny ocelovým zábradelním madlem. Před a za lávkami na křídlech pokračuje ocelové zábradlí se svislou výplní. Konstrukce chodníků je vybudována ze žulových kostek doplněna varovnými a signálními pásy z dlažby z konglomerovaného přírodního kameniva. V rámci nutného zamezení přecházení chodců mimo vyznačené přechody byly podél pěších tras osazeny zahrazovací sloupky propojeny řetězy, které plní funkci zábradlí. Pro konstrukci parkoviště byla zvolena kombinace plastových zatravňovacích tvárnic v místech parkovacích stání a žulových kostek pro páteřní část komunikace parkoviště.

Realizací projektu pěších tras podél barokního mostu došlo k vyřešení současné složité dopravní situace pro chodce – zejména pro návštěvníky památek, kulturních akcí v areálu zámku a dětí základní školy na zámku. Zároveň dobudované pěší trasy a lávky pro pěší díky zvoleným materiálům a svému umístění citlivě doplňují a neruší celkový ráz okolí památkově chráněného objektu barokního mostu a okolí zámku.

Ing. Miroslav Štola, GREMIS, s.r.o.

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru