Zimní stadion Bystřice nad Pernštejnem
Na stavbě se podíleli
Přihlašovatel | Město Bystřice nad Pernštejnem |
---|---|
Majitel | Město Bystřice nad Pernštejnem |
Provozovatel | Zimák Bystřice |
Hlavní architekt | Ing. arch. Pavel Červený, ARCHITEP HK, s.r.o., Hradec Králové |
Hlavní projektant | Ing. arch. Břetislav Plachý, ATELIER A+B, Brno |
Hlavní zhotovitel | H+H TECHNIKA, spol. s r.o., Brno |
Více o stavbě…
Urbanistické řešení
Stavba zimního stadionu doplňuje sportovní areál města Bystřice nad Pernštejnem, který se nachází podél toku řeky Bystřice. V tomto území je umístěna většina sportovních staveb města – sportovní hala s bazénem, venkovní koupaliště, fotbalový stadion s turistickou ubytovnou, tenisové kurty, fotbalové tréninkové hříště, cyklistická stezka s oválem. Stavba je situována v jižní části této sportovní zóny a vzhledem k přiléhajícímu svahu je objekt komponován jihovýchodní stranou plynule přecházející do svahu. Jižní fasáda objektu navazuje na stávající údolí podél toku řeky Bystřice a zde tak vytváří charakter nově koncipovaného prostoru.
Architektonické řešení
Navrhovaný objekt je v klasickém provedení moderních sportovních staveb. Architektonické řešení vychází z umístění objektu ve svahu v údolí lemující vznikající relaxační zónu s přilehlým stávající sportovním areálem na protějším břehu. Členění objektu je tvořeno dvěma vzájemně se prolínajícími hmotami. Základní hmota je tvořena obloukovou střechou, kterou doplňuje hmota přístavby se zázemím.
Dispoziční řešení
Jedná se o standardní dispozici hokejové haly. Po vstupu do objektu, který je umístěn severozápadní části haly vidíme volný prostor (vstupní halu) , kde je umístěno občerstvení s jeho zázemím. Ze vstupní haly je pak samotně zpřístupněno technologické zázemí hokejové haly a sociální zázemí a kancelář pro personál. V levé části vstupní haly je umístěno sociální zařízení pro veřejnost a hlavní vstup do prostoru šaten a vstup k ledové ploše pro diváky. Z šatnové chodby je jsou pak vstupy do šesti hokejových šaten. Pro každé dvě jsou pak společné sprchy a toalety. Z šatnové chodby jsou pak vstupy do skladu výstroje a jeden hlavní vstup na střídačky a ledovou plochu. Diváci mají možnost sledovat hokejové zápasy z ochozu, který je umístěn nad střídačkami. Kapacita ochozu je cca 200 diváků.
Konstrukční a materiálové řešení
- Vzhledem ke složitému a proměnlivému charakteru podloží je založení stavby navrženo jako kombinace vrtaných pilot a plošných základů. Hlavní nosnou konstrukcí pro uložení ocelové obloukové haly HUPRO na rozpon 33 jsou prefabrikované železobetonové trámy uložené na pref. ŽB skeletu na severní straně a monolitický ŽB trám na jižní straně. Sloupy a vzpěry jsou osazeny do kalichů monolitických patek, vybetonovaných na zhlaví vrtaných pilot. Nosnou konstrukci vstupní a technologické části tvoří nosné stěny z plynosilikátových cihel ZTONG tl. 300mm a několik prefabrikovaných sloupů. Zastropení je realizováno pomocí stropních panelů SPIROLL.
- Pro chlazení ledové plochy je zvolen systém nepřímého chlazení tzn. že vlastní kompaktní chladící stroj umístěný ve strojovně chlazení chladí nemrznoucí teplonosnou kapalinu, která je pomocí potrubních rozvodů dopravována za pomocí čerpadel pod ledovou plochu a do ostatních technologií. Chladící stroj je chlazen pomocí suchých chladičů s adiabaticky předchlazeným vzduchem umístěný na střeše objektu. Kondenzační teplo je využitu jako zdroj tepla pro teplené čerpadlo, vyhřívání podloží ledové plochy a zdroj tepla pro ohřev vody pro rolbu.
Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?
Město se v tomto případě pokusilo poprvé realizovat tzv. PPP projekt - tzn. spolupráce veřejného a soukromého sektoru vzniklou za účelem výstavby a především provozování zimního stadionu. Město tak tímto způsobem našlo provozovatele, který má zkušenosti s řízením provozu zimního stadionu a především schopnosti zajistit naplnění kapacity zimního stadionu. K dnešnímu dni je již vytíženost ledové plochy zajištěna i v období červen – srpen, kdy se zde budou konat hokejové kempy mládeže. Postupem města se rovněž inspirovalo město Telč.