Terminál Gagarin, Telč
Na stavbě se podíleli
Přihlašovatel | KROVYS s.r.o., Telč |
---|---|
Majitel | Město Telč |
Hlavní architekt | Ing. arch. Jiří Ondráček Ing. arch. Lukáš Komín Jaroslav Svoboda, ARCHOO s.r.o., Telč |
Hlavní projektant | Ing. arch. Jiří Ondráček, ARCHOO s.r.o., Telč |
Hlavní zhotovitel | KROVYS s.r.o., Telč |
Více o stavbě…
Urbanistické řešení
Jedno město, stovky cestujících, jeden přístřešek - objekt zářící, o čase informující a před deštěm, větrem, sněhem a sluncem nejen cestující, ale i historii chránící.
Architektonické řešení
Autobusové stanoviště Gagarin vzniklo v nevyužité ploše mezi místní základní školou a Gymnáziem Otokara Březiny. Hlavním důvodem návrhu přístřešku a navazujících ploch bylo zlepšení dopravní situace v době největší frekvence autobusových spojů a především zvýšení bezpečnosti cestujících těchto spojů využívajících. Svým umístěním v autobusovém zálivu, uvnitř zelených ploch, přístřešek plní nejenom svoji základní funkci, ale je i možností potkávání se místních lidí i návštěvníků města, v letních měsících s využitím odpočinkových míst.
Ozvláštňujícím architektonickým prvkem je umístění jedinečné bronzové plastiky vytvořené akad. sochařem a místním rodákem Rostislavem Magnim a brněnským výtvarníkem Arnoštem Chalupou roku 1977. Dílo, stojící od roku 1981 na v minulosti přehlíženém místě o pár desítek metrů blíže k silnici, nalezlo důstojnější místo vetknuté do krajního, betonového pilíře. Do kulové skořápky vytvořené na počest prvního člověka mimo zemskou atmosféru, Jurije Alexejeviče Gagarina, byly k našimi předky zanechaným dokumentům přidány zprávy z probíhajícího období v nynější hmatatelné podobě i na současných datových nosičích.
Zbývá se pouze připojit k dochovanému přání tvůrců plastiky, které bylo nalezeno uvnitř: „Zhotoveno v naději, že dílo přetrvá alespoň desítku let neklidného času."
Konstrukční a materiálové řešení
Hlavními nosnými prvky stavby jsou dřevěné BSH profily, spolu s fasádními prkny tvořící jednotlivé svislé panely. Střecha ve sklonu 15° je ze dvou kusů lepených CLT panelů, které jsou spojeny se svislými prvky ocelovými styčníky. Ochranu proti povětrnostním vlivům zajišťuje trojice tvrzených skel a boční stěna z KVH profilů opláštěná pohledovým řezivem, ve které je integrován zářící ukazatel času, jeden z praktických prvků pro cestující. Tím dalším je 12 stojanů na bicykly, pro využití aktivními cestujícími. Namísto klasického veřejného osvětlení jsou do stropních desek zafrézovány LED pásky, které mohou v průběhu noci měnit bílý povrch přístřešku barvami spektra jako chameleon. Neobvyklost místními kladně přijata, orgány památkové péče následně zakázána.
Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?
Objekt přístřešku slouží nejen veřejnosti cestující do zaměstnání nebo za vzděláním, ale i žákům přilehlých škol a místním občanům jako místo pro setkávání, v letních měsících tvořící odpočinkovou zónu. Jeden z nosných prvků stavby zároveň vytváří vhodné místo osazení plastiky v 80. letech zhotovené na počest prvního letu člověka do vesmíru. Díky umístění terminálu vně hlavní komunikaci se pohyb cestujících a studentů stal oproti původnímu řešení bezpečným a přehledným.
Ocenění
Čestné uznání STAVBA VYSOČINY 2014
za jednoduché tvary podtrhující minimalistické a výtvarné řešení autobusové zastávky.