Rekreační areál Pilák Žďár nad Sázavou
Na stavbě se podíleli
Přihlašovatel | HABAU CZ s.r.o., České Budějovice |
---|---|
Majitel | Město Žďár nad Sázavou |
Provozovatel | SPORTIS, příspěvková organizace, Žďár nad Sázavou |
Hlavní architekt | Ing.arch. Vít Vencour, Ing.arch Michal Kasan, Ateliér WIK s.r.o., Brno |
Hlavní projektant | Ing. Jan Kamarád, Ateliér WIK s.r.o., Brno |
Hlavní zhotovitel | HABAU CZ s.r.o., České Budějovice |
Více o stavbě…
Urbanistické řešení
Příměstská rekreační oblast Pilská nádrž – PILÁK nabízí vyžití pro sportovní a volnočasovou aktivitu pro co nejširší skupinu návštěvníků ve Žďáře nad Sázavou. Areál vznikl v podstatě na louce, přiléhající k vodní nádrži, podél které již byla vybudována cyklostezka hojně navštěvovaná i příznivci kolečkových bruslí a navazuje na naučnou stezku kolem Zelené hory. Areál je určen pro široký okruh návštěvníků od rodin s malými dětmi, přes vyžití střední generace až po sportovní vyžití aktivních sportovců. Samozřejmostí je objekt pro občerstvení návštěvníků a sociální zázemí s půjčovnou sportovních potřeb, který je umístěn v těžišti celého areálu. Od něj vychází pěší komunikace, která prochází celým areálem až ke vzdálenému hraničnímu kameni a vytváří pěší okruh, který propojuje jednotlivé sportovní aktivity jako:
- víceúčelové hřiště rozměru 44 m x 24 m s ochrannou kovovou klecí
- amfiteátr pro cca 490 osob
- dětská hřiště pro předškoláky, mladší děti i pro náctileté – lanový park
- solitérní prvky pro pohybové aktivity
- minigolfové hřiště
- discgolfový park
- fitpark
- plážové hřiště pro fotbálek i odbíjenou
- půjčovna loděk a šlapadel.
Celý areál je doplněn vzrostlejšími stromy, které dotváří celkovou parkovou úpravu.
Architektonické řešení
Architektonické řešení je podřízeno celkovému přírodnímu rázu areálu. Hlavní objekt zázemí s občerstvením je oválného tvaru, pouze přízemní a je situován na mírném návrší, aby z něj byl přehled o dění na přilehlých dětských hřištích a s výhledem do okolí. Objekt poskytuje svými výraznými přesahy střech ochranu před sluncem a povětrností. Amfiteátr je zase zapuštěn v terénním valu, aby co nejméně rušil okolí. Pěší zokruhovaná trasa, procházející celým areálem až k hraničnímu kameni je lemována jednotlivými sportovními a herními prvky a umožňuje i posezení a relaxaci.
Dispoziční řešení
Dispoziční řešení objektu zázemí vychází z jednoduchého principu, kde směrem k výhledům na okolí je umístěno občerstvení pro veřejnost s krytým posezením. Na něj navazují hygienická zázemí pro muže, ženy a hendikepované, přístupné s vnitřního atria. V zadní obloukové části je umístěna půjčovna sportovních potřeb a skladové prostory pro umístění sezónního vybavení
Konstrukční a materiálové řešení
Materiálové řešení vychází z přírodního prostředí dané lokality a území, ale zároveň odráží i určitou soudobost. A proto jsou navrženy jednotlivé prvky staveb, dětských hřišť a doplňků v kombinaci masivního dřeva, převážně akátu, které reprezentuje přírodu, a kovových součástí v provedení žárový zinek, které dodávají soudobý výraz, případně ještě doplněných o drobné barevné akcenty. Pěší komunikace je s mlatovým povrchem.
Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?
Výborné začlenění sportovního areálu do stávajícího přírodního prostoru s vodní plochou, v těsné blízkosti městské zástavby. Využití stávající přírodní konfigurace terénu pro nenásilné rozmístění sportovních aktivit a jejich komunikační propojení. Soustředění velkého spektra sportovních aktivit pro uspokojení co nejširšího okruhu veřejnosti.