Denní stacionář Bystřice nad Pernštejnem

Zobrazeno: 2596x

Na stavbě se podíleli

PřihlašovatelMěsto Bystřice nad Pernštejnem
Hlavní investorMěsto Bystřice nad Pernštejnem
ProvozovatelOblastní charita Žďár nad Sázavou
Hlavní projektantIng. Lubomír Grošof, Strážek
Hlavní zhotovitelOHL ŽS, a.s., Brno

Více o stavbě…

Urbanistické řešení

Objekt Denního stacionáře se nachází v jihovýchodní části města poblíž zahrádkářské kolonie Pod Horou. V minulosti objekt sloužil jako internát pro studenty Střední zemědělské školy v Bystřici n.P. V posledních několika letech byl objekt opuštěn a postupně chátral. Vzhledem k tomu, že se předpokládá každodenní dovoz klientů do denního stacionáře je objekt dobře přístupný z hlavní komunikace II/388. V zadní části areálu je zřízené parkoviště pro klienty a postavena garáž pro vozidlo oblastní charity.

Architektonické řešení

Jedná o rekonstrukci objektu, především pak o vnitřní dispoziční úpravy, které nemají vliv na architektonický výraz objektu a s ohledem na finanční stránku projektu vychází architektonický vzhled z původního řešení internátu. Výraz budovy je dán nově barevným provedením nové zateplené fasády a se zvětšením některých okenních otvoru na objektu a osazením nového zábradlí u těchto otvorů v 1. nadzemním podlaží.

Dispoziční řešení

Navrženým řešením je vybudován denní stacionář pro 16 klientů a pracoviště pro 11 zaměstnanců. Stavba je dvoupodlažní bez podsklepení. Nový hlavní vstup do objektu je umístěn ze strany dvorního traktu. Ve vstupní hale je čistící zóna, na kterou navazuje část se šatnami pro klienty. Z hlavní chodby jsou pak přístupné jednotlivé místnosti provozu stacionáře. Jedná se o místnost individuální práce s klientem, místnost „snoezelen", rehabilitace, zájmové místnosti pro práci s keramikou včetně malé elektrické pece, místnost pro práci s textilem a pro práce výtvarné a košíkářské. Z chodby jsou rovněž přístupny hygienické kabiny pro klienty. Po šikmé rampě se vstupuje do bočního křídla, kde jsou umístěny další místnosti stacionáře. Jedná se o hygienické zařízení s koupelnou pro klienty, místnost pro klienty s těžkým postižením, jídelna, obývací pokoj, cvičná kuchyň, výdejna jídla, umývárna a sklad termosů. Z chodby je pak dále přístup na terasu s markýzou. V patře jsou pak umístěny kanceláře stacionáře včetně šaten a hyg. zázemí pro zaměstnance a potřebné skladovací prostory.

Konstrukční a materiálové řešení

Konstrukční a materiálové řešení opět vychází ze stávajícího technického stavu objektu a požadavků na provoz stacionáře. V rámci rekonstrukce byly odstraněny nevyhovující konstrukce (příčky, podlahy, střecha.....). vzhledem ke statickému posouzení objektu došlo k úpravě krovu a nahrazení těžké betonové krytiny novou plechovou krytinou na celoplošný záklop. Vnitřní úpravy pak zahrnují tenkovrstvé omítky na stávajících zděných konstrukcích a vybudování nových sádrokartonových příček a podhledů. Původní keramická dlažba byla nahrazena podlahou z PVC v kombinaci s nátěrem tekuté fólie. Hygienické místnosti jsou obloženy keramickým obkladem do výšky 2,0 m.

Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?

Jedná se o další rozšíření nabídky služeb pro občany města v sociální oblasti. Tyto služby město Bystřice n.P. vhodně umístilo do nevyužívaného objektu v okrajové části města

Generální partner

  • Banner

Hlavní partner

  • Banner

Premium partner

  • Banner
  • Banner

Mediální partner

  • Banner
  • Banner

Vypisovatelé

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru