CEC5 – výstavba obytné budovy Lidmaň
Na stavbě se podíleli
Přihlašovatel | AGOS stavební a.s. Pelhřimov |
---|---|
Hlavní investor | Kraj Vysočina |
Provozovatel | Ústav sociální péče Lidmaň |
Hlavní architekt | Ing. Jaroslav Rybář, PROJEKT CENTRUM NOVA s.r.o., Pelhřimov |
Hlavní projektant | Ing. Jan Mareš, PROJEKT CENTRUM NOVA s.r.o., Pelhřimov |
Hlavní zhotovitel | AGOS stavební a.s. Pelhřimov |
Více o stavbě…
Urbanistické řešení
Záměrem investora bylo vybudovat novostavbu ubytovacího zařízení pro klienty ústavu sociální péče (USP) v Lidmani, na uvolněném místě po plánované demolici stávajícího ubytovacího objektu (st.p.č. 154/1, 154/2), v severozápadní části areálu ústavu. Urbanistické řešení návrhu stavby vycházelo z rozlohy, umístění a orientace pozemku určeného k výstavbě, včetně ověřených možností jeho napojení na dopravní a technickou infrastrukturu a provozních vazeb na areál ústavu sociální péče.
Architektonické řešení
Jedná se o samostatně stojící přízemní budovu bez využití podkroví. Půdorys budovy je nepravidelného tvaru, přizpůsobený tvaru pozemku, který je k dispozici. „Severní" křídlo budovy o celkové šířce 10,23m a celkové délce 25,65m je rovnoběžné s hranicí parcel p.č.903/7 a 903/8, „jižní" křídlo budovy o šířce 11,98m a celkové délce 34,73m je rovnoběžné s areálovou komunikací, probíhající po parcele p.č.903/7.Objekt je členěn na 3 samostatné bloky - buňky rodinného typu, každá po max.6 ubytovaných osobách v šesti jednolůžkových pokojích. Zastavěná plocha budovy: 746,92 m2, podlahová plocha budovy: 587,91 m2, obestavěný prostor budovy: 4202,00 m3.
Dispoziční řešení
Dispoziční členění ubytovacího objektu zohledňuje provozní vazby a účel obytné budovy a navazujících zpevněných ploch a potřeby napojení objektu na stávající dopravní a technickou infrastrukturu. Nově postavený ubytovací objekt je členěn na 3 samostatné bloky - buňky rodinného typu, každá po max.6 ubytovaných osobách, pokoje jsou jednolůžkové. Dispozice buňky „A" je realizována v plném rozsahu v bezbariérovém provedení, dispozice buňky „B" je realizována jako kombinace bezbariérového a standardního provedení, dispozice buňky „C" je realizována v plném rozsahu ve standardním provedení. Dispozice každé buňky obsahuje šest jednolůžkových pokojů, společné sociální zařízení je realizováno pro klienty buď v bezbariérovém, nebo standardním provedení, společenskou místnost s možností vaření a stolování (pro buňky „A" a „B" společnou), úklidovou komoru, komunikační a vstupní prostory a sklad špinavého prádla. Spojovací krček buněk „A" a „B" pak navíc obsahuje společné prostory pro celý objekt, tj. kancelář pro obsluhující personál se samostatným sociálním zařízením, technickou místnost pro vytápění, sklad čistého prádla, sklad vozíků a kol, sklad potravin, tlakovou stanici požární vody s náhradním zdrojem (UPS), sklad invalidních pomůcek. Dispoziční uspořádání pokojů, sociálního zařízení a ostatních místností určené pro klienty s tělesným postižením („vozíčkáři"), včetně míry vybavení zařizovacími předměty a nábytkem, je v souladu s vyhláškou č. 398/2009 Sb. o obecných technických požadavcích zabezpečující bezbariérové využívání staveb.
Konstrukční a materiálové řešení
Stavebně technické provedení obytné budovy je řešeno jako „nízkoenergetický dům". Vytápění obytné budovy je řešeno převážně jako teplovzdušné s rekuperací tepla, kde hlavním zdrojem tepla bude tepelné čerpadlo a doplňkovým zdrojem bude solární energie (fotovoltaická krytina). Doplňkově budou místnosti hygienických zařízení vytápěny koupelnovými žebříky. Konstrukčně jsou jednotlivé bloky objektu navrženy jako jednotrakt s obvodovými nosnými zdmi a se zastřešením sedlovou střechou se sklonem střešních rovin 22˚. Vybudován je z tradičných cihelných materiálů, se založením na průběžných betonových základových pasech, obvodové stěny jsou opatřeny kontaktním zateplovacím systémem, nosnou konstrukci střechy tvoří dřevěné příhradové vazníky sedlového tvaru, se zatepleným SDK podhledem v úrovni spodní příruby vazníků a s TPO foliovou krytinou na horních přírubách vazníků (z části je na střešní krytině integrována fotovoltaika). Světlá výška pod podhled v ubytovacích pokojích je 2,70m. Obytná budova splňuje parametry doporučené pro „nízkoenergetický dům" ve smyslu ČSN 73 0540-2: 2007 Tepelná ochrana budov – Část 2: Požadavky:
- obvodové zdivo: uN,20 ≤ 0,17 W/m2.K
- podlaha: uN,20 ≤ 0,20 W/m2.K
- stropní konstrukce (podhled): uN,20 ≤ 0,11 W/m2.K
- výplně otvorů v obvodovém zdivu:
- okna: uW ≤ 0,8 W/m2.K (s výjimkou oken protipožárních)
- vnější dveře: uW ≤ 1,1 W/m2.K (s vyjímkou dveří protipožárních)
Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?
V této stavbě byly použity materiály a technologie, které zaručují úspory energií a hospodárnost provozu celého objektu, s využitím obnovitelných zdrojů energie, jak pro ohřev teplé užitkové vody, tak pro vytápění objektu, a také pro zabezpečení části vlastní spotřeby elektrické energie. Při tom se zvýší komfort ubytovaných osob a zlepší se pracovní podmínky zaměstnanců, kteří se o ubytované osoby starají.