Voliéry v Děkanské zahradě, Pelhřimov
Na stavbě se podíleli
Přihlašovatel | STATUS stavební a.s., Humpolec |
---|---|
Majitel | Město Pelhřimov |
Hlavní architekt | Projekt centrum v.o.s., Pelhřimov |
Hlavní projektant | Ing. Rybář |
Hlavní zhotovitel | STATUS stavební a.s., Humpolec |
Více o stavbě…
Urbanistické řešení
Projekt Voliér pro exotické ptactvo vznikl na základě potřeby modernizace původního, již značně zastaralého chovného zařízení. Objekt je situován na spodní okraj, v klidové zóně zámeckého parku, tzv. Děkanské zahrady.
Architektonické řešení
V místě původní stavby; tedy po její celkové demolici byl realizován zcela nový, moderní stavební prvek s fasádou v zaoblení konkrétního poloměru "r" stanovené kružnice - stavba má tedy zaoblený půdorys a tímto svým tvarem kladla zvýšené nároky na realizaci v mnoha stavebních prvcích (zaoblené bednění základových pasů, trojúhelníkové dobetonovávky stropních konstrukcí, vyzdívky svislých konstrukcí v předepsaných zaoblení různých poloměrů, stejně tak i zaoblené prvky říms okapů i úběžníky vznikající při pokládce střešní krytiny Cembrit).
Dispoziční řešení
Vzhledem k tomu, že stavba je umístěna ve svahu značného převýšení, nabídla se zde jedinečná možnost i využití prostoru pod vlastními voliérami. Tento prostor je využit částečně jako skladové zázemí pro TS města Pelhřimova a z větší části jako sociální zařízení, WC pro veřejnost.
Plocha vlastních voliér je rozdělená na tři části:
- Krmnou, obslužnou část s karanténní místností a nezbytným zázemím pro obsluhu
- Krytou, vytápěnou část voliér určenou pro přenocování, hnízdění a přezimování exotického ptactva.
- Proletovou část voliér, která plynule navazuje na vytápěnou část a její půdorysná poloha je částečně chráněna proti nepřízni počasí a částečně je zcela nekrytá.
Jednotlivé voliéry jsou vybaveny požadovaným, dá se říci nadstandardním zařízením pro zvýšení pohody chovaného exotického ptactva. K tomuto zařízení patří např.: infračervené tepelné zářiče, otvírání proletových otvorů mechanickým způsobem na dálku, osazení zvlhčovačů ovzduší pro parné letní dny, kamerový systém střežící bezpečnost chovaného ptactva, a jiné.
Konstrukční a materiálové řešení
Ze stavebního hlediska byly použity klasické stavební materiály, jako jsou prvky klasické zděné technologie Porotherm, velké množství nosných prvků bylo provedeno jako tesařská konstrukce, tedy dřevěná konstrukce s několikerým druhem opláštění, jako jest prkenné pobití, cetrisové stěny, ale i sádrokartonové desky kombinované s tepelnou izolací. Vnitřní úpravy povrchů stěn byly provedeny klasickými dvouvrstvými vápennými omítkami, některé stěny byly obloženy keramickým obkladem, na podlahách jsou keramické dlažby, ve voliérách beton a zemina či písek. Fasáda objektu je provedena ve třech površích:
- Prkenné pobití s přesahem v horizontální rovině.
- Vápenno-cementová, štuková omítka opatřená silikátovým nátěrem.
- Soklové části objektu jsou obloženy keramickým páskem.
Proletové části jednotlivých voliér jsou provedeny z pozinkovaného drátěného pletiva osazeného do kovových rámů z jäcklových profilů různých průřezů.
Pro celkové nenásilné začlenění této nové stavby do prostoru již vzrostlé zeleně Děkanské zahrady byly provedeny i poměrně rozsáhlé úpravy nejbližšího okolí - některé dřeviny byly i vykáceny, jinde byly nové opět vysazeny a pro pohodu obdivovatelů tohoto druhu fauny byly v okolí voliér provedeny i zpevněné plochy ze zámkové dlažby, pro odpočinek návštěvníků byly pak rovněž osazeny venkovní lavičky.