Muzeum nové generace, Žďár nad Sázavou

Zobrazeno: 3112x

Více o stavbě...

  • Urbanistické řešení

    Rekonstrukce objektů bývalého pivovaru a změna jejich užívání na výstavní prostory, byly podle záměru architekta dispozičně změněny na možnost aktivního dotvoření interiéru dle potřeb instalované expozice a potřebného zázemí. V dalších částech objektu A se nachází přístupové chodby, technická místnost, toaleta, kancelářské prostory a sklady. Východní část objektu A dříve tvořila doprovodné prostory pivovaru a v rohu nyní navazuje a prolíná se s objektem B bývalého pivovaru.

  • Architektonické řešení

    Rekonstrukce objektu představuje zásadní zachování hmoty a vzhledu. Je zde kladen důraz na zachování pohledu na areál. Samozřejmě i konstrukční řešení úprav tuto zásadu dodržjí, tzn. vzhled, rozměry budovy, výšky, materiálové a barevné provedení. Toto se nijak neliší oproti původnímu stavu.

  • Dispoziční řešení

    Převážná část objektu je zachována ve svém půdorysu. Provedené řešení bylo provedeno s vybudováním prostor pro stálé i dočasné expozice, dále byl vybudován vestibul s recepcí a informacemi, potřebné skladové prostory, sociálních zařízení pro zaměstnance a úklidová místnost. Výstavní prostory se nacházejí v 1. i 2. NP, přístupné jsou i zdravotně postiženým návštěvníkům, jelikož je budova řešena bezbariérově a vertikální přeprava je umožněna díky nově zřízenému výtahu. Pro ostatní vertikální přesuny je zde vytvořeno nové schodiště. Vstup do všech prostor objektu A je zajištěn z jižního i severního průčelí.

  • Konstrukční a materiálové řešení

    Původní konstrukce bylo nutné zachovat v největším možném rozsahu. Historicky cenné prvky byly demontovány a uskladněny. Jednalo se především o dřevěné schody v objektu B a původní protipožární dveře. Všechny vodorovné a svislé konstrukce, které byly zachovány, se zpevnily a opravily. Zachované a nové konstrukce byly upraveny a provedeny podle požadavků statiky a požární ochrany. V 1.NP, byly vyspraveny stávající klenby, kde se vyžadovalo jejich maximální zachování. Stropy nad 2.NP v objektu A1 zůstaly zachovány a byly opatřeny SDK podhledem vyjma stropu ve schodišťovém prostoru, který byl odstraněn. Do výplní otvorů byly použity plné cihly s vápennou maltou. Nenosné příčky byly vyhotoveny ze sádrokartonu o tloušťce 100 a 150 mm, především v části objektu A1 – zázemí centra. Všechny příčky byly provedeny ze sádrokartonu jako lehké konstrukce v místech s výskytem vlhkosti byl použit sádrokarton určený pro vlhké prostory. Pro střešní konstrukce se použily původní dřevěné krokve a trámy, v místech poškození nahradily novou dřevěnou konstrukcí. Původní dřevěné sloupky, krokve a další dřevěné konstrukce se zachovaly. Střešní krytina byla použita původní Beternit.

Rekonstrukce původního pivovaru zámku rodiny Kinských je ojedinělý koncept, těžko najít ve střední Evropě něco srovnatelného. Stavebně došlo k záchraně části historicky významného objektu, který dlouhé roky ležel ladem a v minulém režimu sloužil jako sklad zeleniny. Audiovizuální expozice vtahují návštěvníka do příběhu žďárského kláštera a zámku. Středověké přízemí působí ponuře, je zasazené do hlubokých hvozdů, které tehdy mniši osidlovali. Barokní část v prvním patře je dynamická a veselá. Muzeum tedy nabízí návštěvníkům ještě více a vytvořit v Muzeu nové generace pomyslnou křižovatku všech, nejen turistických aktivit v zámku a jeho okolí.

Michal Antl, PKS stavby a.s.

Generální partner

  • Banner

Hlavní partner

  • Banner

Premium partner

  • Banner
  • Banner

Mediální partner

  • Banner
  • Banner

Vypisovatelé

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru