Zobrazeno: 12059x

Více o stavbě…

Urbanistické řešení

Stavba jako samota se nachází u obce Rokytno na Moravě v CHKO Žďárské vrchy. Leží na pozemku se vzrostlými stromy obklopena pastvinami. Penzion je s obcí propojen obslužnou komunikací, která je jediným dopravním připojením. Dále pozemky protínají jen pěší a polní cesty. Penzion má blízkou vazbu na turistické a lyžařské stezky vedoucí ke sportovištím v Novém Městě na Moravě. Torzo starého obvodového zdiva původního ovčína, slouží jako obytná zahrada, do které je vestavěn sklad a půjčovna sportovního vybavení. Další prostor vytváří otevřené atrium, výhledově stavební pozemek pro byt správce. Stavební úpravy zachovávají proporce původních objektů a nepřekročily půdorysné ani výškové rozměry historických staveb.

Architektonické řešení

Jde o citlivou stavební úpravu památkově chráněné zemědělské usedlosti ze 17. století, s novou funkcí na penzion. Jsou odstraněny nepůvodní nánosy a zachovány původní konstrukce. Jedná se o odhalení cihelných kleneb, odstranění dřevěného obložení štítů a doplnění nové současné vrstvy, která jako celek působí příznivě.

Stavbu Penzionu Čáslava tvoří dvě stavební části, které byly zrekonstruovány. Stavebně zachovalejší jednopodlažní objekt s podkrovím, kde je situován penzion, a objekt, který je v současné době pouze torzo obvodového zdiva bez střechy. Zdivo je vyspraveno a v něm je nově umístěn jednopodlažní objekt půjčovny sportovního náčiní a skladu. Součástí je dvůr s dlažbou z rostlého kamene, kde je hlavní vstup do objektu přes vrata z trámové konstrukce. Vznikl tak menší hospodářský dvůr s přístupem do obou stavebních částí penzionu. Stěna s vraty, stejně jako posuvné dveře skladu, jsou obloženy bezúdržbovým materiálem CorTen.

Dispoziční řešení

Hlavní vstup do objektu penzionu je ze dvora. V přízemí je podélná hala se zaklenutým stropem, do které vede ještě druhý vstup na zahradu. Dominantou 1.NP je společenská místnost - jídelna s klenbou. Na ni navazuje společná kuchyně a kancelář. Součástí 1.NP je dále sklad a sociální zařízení. V podkroví, které je přístupné rekonstruovaným schodištěm, jsou umístěny čtyři mezonetové apartmány, každý se samostatným sociálním zařízením.

V severozápadním křídle, ze kterého se zachovaly jen obvodové zdi je umístěna půjčovna sportovního náčiní a technická místnost. Oba objekty propojuje vstupní nádvoří.

Konstrukční a materiálové řešení

Vnější vzhled fasády penzionu byl zachován. Obvodové stěny, stejně jako štíty, které byly historicky nesprávně obloženy dřevem, jsou opatřeny bílou vápenocementovou omítkou. Okna byla nahrazena replikami původních špaletových oken s lepšími tepelně-technickými vlastnostmi. Na východní fasádě byla okna umístěna v původních otvorech. Na jižní fasádě jsou umístěna tři okna podle historické dokumentace a ve štítu dvě menší okna v symetrickém rozložení. Původní plechová krytina byla nahrazena čtvercovými vláknocementovými šablonami tmavě šedé barvy. Na východní straně střechy byly dále nově umístěny dvě řady střešních oken pro prosvětlení chodby a ložnicových prostor mezonetových apartmánů. Byla provedena nová drenáž a dešťová kanalizace kolem domu. Dále byly dožité dřevěné podlahy odstraněny a nahrazeny novými s nášlapnou vrstvou z dřevěných fošen nebo keramické dlažby do výšky původní historické podlahy. Zdivo a podlahová skladby je příčně odvětrána samotížnou vzduchovou ventilací. Po rozkrytí skladby stropu byly rubově vyztuženy klenby nad 1.NP. V celém objektu byly vyměněny domovní rozvody technického zařízení a provedeny úpravy interiéru. Schodiště do podkroví bylo zbouráno a vystavěno nově s reálnou podchodnou výškou a pravidelnou výškou stupňů. Musela být také zesílena a vyztužena konstrukce krovu tak, že původní tvar střechy s výškou hřebene a atiky byly zachovány. Dále bylo provedeno zateplení střešního pláště minerální vlnou.

Objekt skladu a půjčovny sportovního náčiní je vestavěn do prostoru vymezeného torzem obvodových zdí. Torzo bylo v podstatné míře zachováno, vyspraveno a staticky zajištěno. Vestavba skladu a podzemní technické místnosti je nově postaveno ze ztraceného bednění a z keramických tvárnic. Stropy jsou železobetonové.

Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?

Investor získal památkově chráněný objekt ze 17. století jako rodinný majetek zpět do vlastnictví po dlouhotrvající restituci a rozhodl se mu vtisknout novou funkci, která konvenuje s vyhledávanou turistickou oblastí Žďárských vrchů. Obnova proběhla z vlastních prostředků, aniž by investor využil jakýchkoliv dotačních programů. Investor k rekonstrukci přistoupil zodpovědně a s cílem uchovat stavbu jako trvalý krajinotvorný prvek. Použití soudobých prvků neubírá historické hodnotě stavby. Modernizace objektu se zachováním původních konstrukcí s ohledem na jejich stavebně technickou památkovou hodnotu je příkladným přístupem a inspirací dalším generacím stavitelů.

Facebook-Logo-2048x2048

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru