Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic

Zobrazeno: 2760x

Na stavbě se podíleli

PřihlašovatelSTARKON JIHLAVA CZ a.s.
Hlavní investorKraj Vysočina
ProvozovatelMuzeum Vysočiny Třebíč
Hlavní architektIng. arch. Michal Zlatuška
Hlavní zhotovitelSTARKON JIHLAVA CZ a.s.

Více o stavbě…

Urbanistické řešení

Historická budova zámku se vypíná na jižním svahu nad řekou Jihlavou a spolu s přilehlou románskou stavbou baziliky sv. Prokopa tvoří jednotný hmotově architektonický celek nazývaný Zámecký areál v Třebíči. Vlastní zámecký komplex je tvořen třemi na sebe kolmými křídly, která spolu s přilehlou bazilikou vytváří přibližně čtvercový prostor vnitřního atria, někdejšího rajského dvoru. V hmotovém členění budova zámku sestává z jednoduchých převážně kubických hmot jednotlivých křídel, která jsou ukončena sedlovými střechami. Realizované stavební úpravy byly navrženy tak, aby zcela respektovaly stávající hmotovou podstatu objektu a neměly žádný urbanistický dopad na historickou podobu zámeckého areálu.

Architektonické řešení

Architektonické řešení vycházelo z dochovaného historického výrazu objektu a provedenými úpravami došlo pouze k jeho drobnému a nenásilnému ovlivnění, které je patrné zejména v architektonickém detailu. V rámci stavby byly podtrženy a vyzdviženy dochované historické konstrukce a prvky, které byly odborně rekonstruovány a restaurovány. Nevhodné novodobé architektonické články byly odstraněny a nahrazeny novými vyrobenými dle dochovaných historických vzorů.

Dispoziční řešení

V souvislosti s celkovou rekonstrukcí zámku došlo dle záměru uživatele a investora k výraznému rozšíření stávajících muzejních expozic. Za tímto účelem byla provedena významná změna funkčního využití většiny stávajících prostorů. Dochované historické dispozice zámku byly beze zbytku respektovány. Návrh nových dispozičních úprav byl veden jednoznačnou snahou o maximální rehabilitaci zámecké budovy a jejímu návratu k čistější historické podobě vnitřních prostor a dispozic. Historický vstup do budovy zámku je směřován z hlavního nádvoří do západního křídla zámku, kde je v přízemí situována vstupní hala, která je dnes využívána jako recepce. Z této haly jsou po hlavním kamenném schodišti přístupná jednotlivá podlaží zámku a vnitřní nádvoří bývalého Rajského dvora. Do prostoru vřetene hlavního schodiště byla vetknuta výtahová šachta pro bezbariérové zpřístupnění jednotlivých podlaží pro osoby ZTP. V jednotlivých podlažích jsou umístěny expoziční a výstavní prostory, ke společenským účelům byl vyčleněn dominantní kamenný sál s erbovní nástěnnou výzdobou.

Konstrukční a materiálové řešení

S ohledem na charakter objektu, byly zachovány veškeré historické konstrukce a prvky, vyjma částí, které byly již zcela destruovány nebo nenávratně poškozeny. Veškeré novodobé a historicky nevhodné materiály a konstrukce, zejména podlahové krytiny, truhlářské a zámečnické výrobky apod. byly demontovány a odstraněny a nahrazeny konstrukcemi novými, které byly realizovány dle historických vzorů. Konstrukční a materiálové řešení bylo provedeno s ohledem na historickou hodnotu objektu při použití tradičních materiálů a technologií v souladu s požadavky státní památkové péče.

Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?

Při instalaci zcela moderního provozu a zařízení se v rámci stavebních úprav, navržených dispozic a technických řešení podařilo navrátit objektu jeho téměř přesnou historicky věrnou podobu bez negativního vnějšího projevu instalovaných zařízení a technologií. Při rekonstrukci bylo v rámci stavebních prací využito výlučně tradičních, historicky věrných materiálů a technologií.

Virtuální prohlídky

trebic-zamek-trebic-bazilika-sv-prokopa

Ocenění

  •  Čestné uznání STAVBA VYSOČINY 2013

 

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru