SUPŠ Jihlava – Helenín, rekonstrukce objektu

Zobrazeno: 3419x

Více o stavbě…

Urbanistické řešení

Zájmové území se nachází v současné době na severní straně jihlavské čtvrti Helenín. Severní strana areálu je ohraničena řekou Jihlava, ze západní a jižní příjezdovou komunikací. Východní stranu lemuje les. Záměrem investora bylo dokončit transformaci areálu bývalé textilní továrny v katastrálním území Helenín 659827 na školský areál. Textilní továrna v této údolní nivě vznikala postupně od začátku minulého století a jednalo se o svého času velmi moderní textilku, která měla například i svůj zdroj energie v podobě Frencisovy vodní turbíny. Do roku 2009 byl areál využíván SUPŠ a Policií ČR. Po rekonstrukci využívá tento objekt Střední umělecko průmyslová škola Helenín (SUPŠ), Střední škola stavební Jihlava ( SŠS Jihlava ) a pro Muzeum Vysočiny zde vznikly depozitáře. Záměr výstavby byl v souladu s územním plánem města Jihlava a území bylo vymezeno pro občanskou vybavenost.

Architektonické řešení

Architektonické řešení nástavby a přístavby objektu vychází z předpokladu zachování stávajícího areálu v podobě průmyslového objektu, doplněného novou opticky hmatatelnou hmotou. Nové části jsou materiálově a tvarově odlišeny přijatelným způsobem – členěním oken, představenými prvky fasády a doplňky konstrukcí jako jsou sloupy, obklady a pilíře. Barevně pak jsou určené části sjednoceny se stávající budovou – především veškeré zateplené stěny a římsy. Podokenní parapety jsou v určitých místech podtrženy barevným obkladem či omítkou dle jednotlivých pohledů. V rekonstruovaných prostorech byla sjednocena barva oken a dveří na tmavě šedou a předsazené prvky jsou provedeny ze systémového kovového obkladu. Z jižní strany byla provedena nová vstupní lávka z pozinkované oceli, která velmi dobře koresponduje s bývalým industriálním původem budovy.

Dispoziční řešení

  • Objekt SO 01 – hlavní stavební objekt 
    1.NP – Zde se nachází truhlářská dílna se zázemím jak sociálním, tak i administrativním z hlediska kancelářských prostor a denních místností. Na truhlářskou dílnu navazuje nově řešený vstup do objektu provedený jako prosklená konstrukce s plochou střechou. Na tento vstup navazuje kovárna a zámečnická dílna. Vedle zámečnické dílny je umístěn nákladní výtah, na výtah navazuje dílna průmyslovka včetně zázemí.
    2.NP a 3.NP – Tyto prostory slouží jako depozitáře pro Muzeum Vysočiny (Jihlava a Pelhřimov).nDále se zde nachází soc. zázemí, badatelny, chodby.
    4.NP – Zde se nachází šatny, učebna, kanceláře a příslušné sociální zařízení.
    5.NP a 6.NP – Zde jsou umístěny dílny, denní místnosti, sklady
  • Objekt SO 02 – objekt kotelny, dílen, údržby
    V části dispozice jsou provedeny nové učňovské dílny (truhlářská a tesařská). Pro tyto účely je v zadní části objektu zbudováno sociální zázemí. Jedná se o nové rozšíření stávajícího objektu na úkor původního ocelového venkovního přístřešku a věžovitého objektu pro dopravu strusky.
  • Objekt SO 03 – ocelové přístřešky ve dvorní části
    Jedná se o stávající ocelové objekty, které slouží jako sklady stavebních materiálů.

Konstrukční a materiálové řešení

  • Objekt SO 01 – hlavní stavební objekt
    Hlavní budova byla původně čtyřpodlažní. Nástavba 6. NP. Začala demolicí původní střechy a odbouráním zdiva v 5. NP pod věnec. Následně byla provedena nová ocelová nosná konstrukce v podélném nosném systému. Obvodové zdivo bylo provedeno c cihelných bloků. V objektu se řešila 3 schodiště, z čehož byla dvě nově dobudována do 6. NP. Bylo provedeno posílení základových konstrukcí pomocí mikropilot a celkové statistické ztužení a posílení celého objektu. Z východní strany objektu proběhla kompletní demolice stávajících přístaveb a nově zde byla provedena přístavba depozitářů za použití cihelného obvodového zdiva, ocelových sloupů a stropů „Spiroll" s plánovanou únosností 15 kN/m2.
  • Objekt SO 02 – přístavba kotelny
    Nově přistavované části byly provedeny na pilotách průměru 500mm – 630mm z důvodu velké mocnosti nevhodných zemin pro zakládání (měkké náplavy). Zdivo bylo provedeno z cihelných bloků tl. 450mm a střecha z válcovaných nosníků a nosného trapézového plechu.U SO 01 a SO 02 byly provedeny rozsáhlé sanační práce, hydroizolace podlah a drenážní systémy. Nově byly provedeny též kompletní rozvody všech instalací vč. přípojek, vnitřní omítky a kontaktní zateplovací systém.
  • Objekt SO 04 – venkovní úpravy a zpevněné plochy + lávka
    Venkovní zpevněné plochy byly kompletně provedeny z vybrolisované betonové zámkové dlažby. Ocelová lávka byla provedena z hlavních podélných nosníků, které jsou podepřeny kyvnými spojkami a krajní podpěrou, která tvoří pevný bod lávky. Na opačné straně u SO 01 je lávka od budovy oddilatována. Kompletní ocelová konstrukce je zinkována ponorem, vlastní mostovka je z železobetonových panelů, na kterých je provedena vodotěsná nášlapná vrstva z litého asfaltu. 

Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?

Touto rekonstrukcí byl zachráněn historický průmyslový objekt, kterému se dostalo nového využití a účelu. Podařilo se zde prolnout původní ráz budov a nové moderní prvky ve stavebním odvětví a je zde možné na jednom místě předvést vývoj architektury a sledovat kontrast mezi původním „režným" industriálním stylem původního objektu až po dnešní čistotu technických řešení a moderních technologii. Jako bonus budiž vnímáno i to, že investice v takovéto výši do „učňovského" školství, svědčí o velké vyspělosti a prozíravosti zadavatele.

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru