Zobrazeno: 3293x

Na stavbě se podíleli

PřihlašovatelMjölk s.r.o., Praha
Hlavní investorMP Plastics s.r.o., Jihlava
Hlavní architektIng. arch. Jan Vondrák, Mjölk s.r.o., Praha
Hlavní projektantIng. arch. Václav Muller, Telč
Hlavní zhotovitelSEBAPOL, spol. s r.o, Jihlava

Více o stavbě…

Urbanistické řešení

Bývalá a nejstarší součást průmyslového areálu Jihlavan na Znojemské ulici byla v chátrajícím stavu odkoupena současným majitelem a bylo rozhodnuto vdechnout mu znova život. Původní administrativní budova s připojenou výrobní halou ze stejného období (výstavba kolem roku 1912) se nachází na křižovatce ulic Znojemská a ul. Na Bělidle v blízkosti centra. Někdejší hlavní vchod administrativní částí ze Znojemské ulice byl nahrazen venkovním vstupem pro pěší a pro vozidla byl vjezd umístěn do ulice Na Bělidle. Areál tří budov – administrativní část, výrobní část a kryté parkování bylo pohledově otevřeno do obou ulic

Architektonické řešení

Objekt byl očištěn od různých přístavků do původního stavu. Hlavní vchod byl přesunut do výrobní haly s velkorysým lobby odděleným prosklenou stěnou. Původní vstup byl zasklen a do něj vložené patro nyní propojuje dříve oddělené části administrativní budovy. Nový plášť haly pokryla plastová folie používaná na ploché střechy. Její monolitická konstrukce byla zevnitř opískována na holý beton a okenní otvory protaženy až k podlaze a došlo tak k propojení s nově vzniklým nádvořím. Fasáda administrativní části byla restaurována včetně oken a doplněna novým bezrámovým zasklením. Barevnost jednotlivých objektů jde od bílé přes různé odstíny šedé až po černou. Výjimku tvoří přebudované kryté stání. To je ve stejné barvě jako hlavní vchody do budov – červené.

Dispoziční řešení

  • Vstupní loby a navazující venkovní prostory
    Pěší nástup do areálu je zprostředkován skrze branku ze Znojemské ulice. Na brance jsou umístěny schránky navržené ze zrezivělého plechu. Tento bod je osvětlován lampami vyrobenými z hlásných reproduktorů. Vjezd do areálu zajišťuje automatická brána, kryté parkování funkčně navazuje na vjezd. Garáže vznikly redukcí a úpravou původní ocelové haly. Do budovy se vstupuje po lávce, která přemosťuje původní nájezdovou rampu k průjezdu. Jelikož je průjezd využit jako další komerční prostor, stala se z původní nájezdové rampy malá zahrádka osazená divokou trávou. Vstupní loby s recepcí funguje zároveň jako křižovatka jednotlivých provozů, a také multifunkční setkávací prostor. Vstupní prostor sousedí prosklenou stěnou se školicí halou, kde může návštěvník nahlédnout přímo do procesu vstřikování plastů. Loby sloužící jako relaxační prostor oživuje světelná instalace od výtvarníka Richarda Loskota. 
  • Přízemí
    Na loby v přízemí navazují toalety, jednací místnost a kancelářské prostory. V zaskleném průjezdu přemostění propojilo dříve oddělené prostory.
  • Patro
    Schodiště z loby vede do druhého patra, kde vznikl vybouráním původních příček otevřený kancelářský prostor s návazností na nově přistavený objem kuchyňky, venkovní kryté terasy a toalety. Do budoucna se v tomto patře uvažuje o využití půdy jako prostoru k obchodním schůzkám.
  • Podkroví
    Průchodem kancelářemi se lze dostat na druhé schodiště, které vede do podkroví. 

Konstrukční a materiálové řešení

  • Svislé konstrukce
    Vila: stávající zdivo CP, izolované EP
    Hala: stávající ZB konstrukce s výplňovým zdivem Porotherm, panely Kingspan s vnější fólií PVC
    Střešní přístavba: dřevěná, modřínová fasáda 
  • Vodorovné konstrukce
    Vila: původní trámové stropy
    Hala: stávající ZB konstrukce
    Střešní přístavba: dřevěná 
  • Střechy
    Vila: původní krov s nadkrokevním prkenným záklopem, izolací a plechovou střechou
    Hala: stávající ZB konstrukce, izolace EP, PVC fólie
    Střešní přístavba: dřevěná, izolace minerální vatou a PVC fólie
  • Podlahy
    Technické a frekventované úseky: leštěný beton
    Kanceláře: dřevěná dubová podlaha
    Horní kuchyňka: polyuretanová podlaha 

Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?

Stavba je jako celek citlivě rekonstruována s přiznáním původních prvků a materiálů s propojením nových zásahů, které jsou naopak přiznány. Původní uzavřenost areálu je nyní spojena s okolím a zkvalitňuje tak přilehlou část města.

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru