Cyklostezka Lipky, Nadýmák a lávka „Od nikud nikam...“

Zobrazeno: 1398x

Na stavbě se podíleli

PřihlašovatelMěsto Telč
MajitelMěsto Telč
Hlavní architektJiří Ondráček, Jaroslav Svoboda, Ondřej Ondráček, ARCHOO s.r.o., Telč
Hlavní projektantARCHOO s.r.o., Telč
Hlavní zhotovitelEurovia CS, a.s., Praha
Druhý zhotovitelSTARKON a.s., , Bohuslavice
Třetí zhotovitelLemonta s.r.o., Sokolov

Více o stavbě...

  • Urbanistické řešení

    Řešená cyklo a inline stezka reflektuje historické komunikace v území. Cyklostezka a inline stezka je vedena od centra města chráněnou lipovou alejí, dále pokračuje podél dubové aleje k rybníku Nadýmák. U rybníka Nadýmák byla vybudována lávka, která vytváří důležité propojení části města Štěpnice s řešenou cyklostezkou. Cyklostezka se stala důležitým stavebním kamenem rozvoje lokality Lipky. Jde jednak o propojení turistických cílů v lokalitě: Panský dvůr, rekreační areál u rybníka Roštejn, Muzeum techniky, areál Ranč, naučné stezky, singletrailový areál Lipky aj. Dále důležité je propojení na návazné cyklostezky Telč – Řásná, Telč – Lhotka.

  • Architektonické řešení

    Snahou bylo umístit cyklostezku v území, respektovat historické komunikace, zvolit vhodné povrchy cyklostezky vzhledem k charakteru území a dalšímu využití stezky. Vybudované lávky jsou ve stejném technickém řešení s kombinací ocelové a dřevěné konstrukce. Součástí stavby bylo rovněž doplnění doprovodného mobiliáře – lavičky, stojany na kola.

  • Dispoziční řešení

    Řešená cyklo a inline stezka je vybudována v šíři 2,5 – 3,5m. Je řešena jako společná stezka pro cyklisty a pěší. Celková délka stezky je 3,2 km. Z toho stezka vhodná pro inline – 2,8 km. Lávka přes rybník Nadýmák má délku 21m.

  • Konstrukční a materiálové řešení

    Stezka je jednak z části s povrchem asfaltovým (úsek v lipovém stromořadí) v délce 1,1km. Dále navazuje cyklostezka s povrchem - cementobetonový kryt v délce 1,7km. Následuje lávka v délce 7,5m, která je navržena jako kombinace ocelové konstrukce s pochozím dřevěným roštem a dřevěným zábradlím s ocelovým madlem. Pokračuje dlážděný úsek v ul. Batelovská (napojení na cyklostezku Batelovská). Kolem rybníka Nadýmák je stezka s povrchem z mechanicky zpevněného kameniva v délce 373m. Lávka přes rybník Nadýmák v délce 21m je řešena obdobně jako kratší lávka Lipky a to jako kombinace ocelové konstrukce s pochozím dřevěným roštem a dřevěným zábradlím s ocelovým madlem.

    Zvláštní enviromentální přínos

    Přidanou hodnotou stavby je množství nových stromů, ale i propojení významných krajinných prvků. Na jedné straně památné lipové aleje a na straně druhé nové dubové aleje (výsadba v roce 2010). V rámci stavby došlo k výsadbě 40 nových stromů (dub letní) a tím k propojení obou alejí. Na převážné části cyklostezky Lipky byl navržen povrch – cementobetonový kryt, aby bylo umožněno využívat stezku pro inline. Cementobetonový kryt je z pohledu životního prostředí vhodnější řešení než asfaltové povrchy (neobsahuje ropné látky). Cementoberonový kryt je rovněž odolný vůči kořenovým systémům přilehlých stromů, tedy nedojde v budoucnu k možnému poškození cyklostezky. Cyklostezka vedená kolem rybníka Nadýmák je řešena přírodním propustným materiálem.

Proč by tato stavba měla, dle přihlašovatele, získat nejvyšší odborné ocenění

Zvolené technické a architektonické řešení plně reflektuje potřebu území. Stavba významným způsobem přispěla k rozvoji aktivit v lokalitě Lipky v Telči. Propojuje turistické cíle, vytváří volnočasovou infrastrukturu pro občany a návštěvníky města. O počátku vzniku se stezka stala přirozeným cílem vyznavačů inline, cyklistů, pěších či běžců.

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru